51SPT22-01-1-16N
Mfr.Part #
51SPT22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Product Category :
Termination Type :
Solder
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Switch Action :
LATCHED
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Switch Function :
SP16T
Bulk
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Switch Sections :
1
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Angle of Throw :
22.5°
Current Rating :
200mA
Feature :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Index Stops :
Continuous
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Actuator Length :
9.53mm
Base Product Number :
51SPT22
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Finish :
Gold
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Depth Behind Panel :
14.63mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Index Angle :
22.5 °
Circuit per Deck :
SP16T
Number of Positions :
16
Surface Mount :
No
Voltage Rating - AC :
115V
Series :
51
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Material :
ECCN Code :
EAR99
Features :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Pbfree Code :
yes
Body Height :
13.64 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Datasheets
51SPT22-01-1-16N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"