51SPT22-01-1-14S
Mfr.Part #
51SPT22-01-1-14S
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Contact Style :
Shorting
Current Rating :
200mA
Voltage Rating - AC :
115V
16 Weeks
Number of Pins :
14
Angle of Throw :
22.5°
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - DC :
28V
Features :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Index Stops :
FIXED
Number of Positions :
14
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Voltage - Rated AC :
115V