51SPT22-01-1-14N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51SPT22-01-1-14N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage Rating (AC) :
115 V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Number of Positions :
14
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating (DC) :
28 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length :
9.53mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating :
200mA
Angle of Throw :
22.5°
Index Stops :
FIXED
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Decks :
1
Voltage - Rated DC :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
51SPT22
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Throw Configuration :
SP14T
Factory Lead Time :
16 Weeks
Index Angle :
22.5 °
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Depth Behind Panel :
14.63mm
Series :
51
Contact Material :
Metal
Radiation Hardening :
No
Circuit per Deck :
SP14T
Package :
Bulk
RoHS :
Compliant
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Packaging :
Bulk
Feature :
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Number of Poles per Deck :
1
Termination :
PC Pin
Features :
Datasheets
51SPT22-01-1-14N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"