51SP30-01-1-12S
Mfr.Part #
51SP30-01-1-12S
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Current Rating :
200mA
Voltage - Rated DC :
28V
Circuit per Deck :
SP12T
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Style :
Shorting
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - DC :
28V
Index Stops :
Continuous
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Published :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Voltage Rating - AC :
115V
Body Height :
13.64 mm
Switch Function :
SP12T
Number of Decks :
Number of Positions :
12
Datasheets
51SP30-01-1-12S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"