51SP30-01-1-12N
Mfr.Part #
51SP30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Body Height :
13.64 mm
30 °
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
1
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Switch Function :
SP12T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage Rating - DC :
28V
Details
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Contact Style :
Non-Shorting
Number of Positions :
12
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Published :
Current Rating :
200mA
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Depth Behind Panel :
13.64mm
Index Stops :
Continuous
Datasheets
51SP30-01-1-12N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"