51SP30-01-1-11S
Mfr.Part #
51SP30-01-1-11S
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Switch Function :
SP11T
Grayhill
Radiation Hardening :
Number of Positions :
11
Depth Behind Panel :
13.64mm
Current Rating :
200mA
Contact Style :
Shorting
Circuit per Deck :
SP11T
Voltage - Rated DC :
28V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Body Height :
13.64 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Published :
Index Stops :
FIXED
Voltage - Rated AC :
115V
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51SP30-01-1-11S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"