51SP30-01-1-11N
Mfr.Part #
51SP30-01-1-11N
Description
SWITCH ROTARY 11POS 150MA 115V
Active
Radiation Hardening :
Circuit per Deck :
SP11T
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Index Stops :
FIXED
Voltage Rating - DC :
28V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating :
200mA
Lamp Type :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage - Rated AC :
115V
Rotary Switches
Throw Configuration :
SP11T
Datasheets
51SP30-01-1-11N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"