51SP30-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51SP30-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Voltage - Rated DC :
28V
Lamp Type :
Actuator Length :
9.53mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
200mA
Body Height :
13.64 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Voltage Rating - AC :
115V
Product Category :
Rotary Switches
Product Type :
Rotary Switches
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Panel, Through Hole
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Depth Behind Panel :
13.64mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Style :
Non-Shorting
Grayhill
Termination :
PC Pin
Series :
51
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated AC :
115V
Angle of Throw :
30°
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Number of Decks :
1
Contact Finish :
Gold
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Switch Action :
LATCHED
Product Status :
Active
Switch Function :
SP10T
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Material :
Metal
Features :
RoHS :
Details
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Base Product Number :
51SP30
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Number of Switch Sections :
1
Termination Type :
Solder
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Package :
Bulk
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
28V
Brand :
Grayhill
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Number of Poles per Deck :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Illumination Color :
Index Stops :
FIXED
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Circuit per Deck :
SP10T
Index Angle :
30 °
Datasheets
51SP30-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"