515D478M035FV6AE3
Mfr.Part #
515D478M035FV6AE3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Stock
198
In Stock :
198
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.12
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current :
2.49A
Ripple Current @ High Frequency :
2.864A @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
18mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
2016
Series :
515D
Termination :
Radial
Leakage Current :
4.935mA
Packaging :
Bulk
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.49A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Radial, Can
Length :
40mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
515D478M035FV6AE3
Vishay / Sprague 515D478M035FV6AE3
515D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.49A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can