515D105M250AA6AE3
Mfr.Part #
515D105M250AA6AE3
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Life (Hours) :
2000 hours
Weight :
599.989307mg
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Diameter :
6.3mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
17mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
11mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
27.2mA @ 10kHz
Capacitance :
1μF
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
17mA
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D105M250AA6AE3
Vishay / Sprague 515D105M250AA6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 17mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can