515D105M350BB6AE3
Mfr.Part #
515D105M350BB6AE3
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
350V
Series :
515D
Contact Plating :
Copper, Tin
Ripple Current :
18mA
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
28.8mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Through Hole
Termination :
Radial
Polarity :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Datasheets
515D105M350BB6AE3
Vishay / Sprague 515D105M350BB6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can