515D105M100JA6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D105M100JA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
11mm
Ripple Current :
21mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
515D
Factory Lead Time :
13 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Leakage Current :
0.004mA
Tan Delta :
0.08
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Datasheets
515D105M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D105M100JA6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can