515D105M450CC6AE3
Mfr.Part #
515D105M450CC6AE3
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current @ High Frequency :
30.4mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.25 %
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
19mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
5mm
Weight :
1.479987g
Tolerance :
±20%
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Length :
12.5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.0038mm
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.085mA
Series :
515D
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
515D105M450CC6AE3
Vishay / Sprague 515D105M450CC6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can