515D105M050JA6AE3
Mfr.Part #
515D105M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Stock
934
In Stock :
934
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
515D
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2mm
Ripple Current :
10mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.1
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2015
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.004mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Weight :
440.012948mg
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
5mm
1 (Unlimited)
Height :
11mm
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
515D105M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D105M050JA6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can