515D477M6R3BB6AE3
Mfr.Part #
515D477M6R3BB6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
360mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
470µF
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
540mA @ 10kHz
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
515D477M6R3BB6AE3
Vishay / Sprague 515D477M6R3BB6AE3
515D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can