515D477M025CD6AE3
Mfr.Part #
515D477M025CD6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
540mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
810mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
515D477M025CD6AE3
Vishay / Sprague 515D477M025CD6AE3
515D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can