515D477M016CC6AE3
Mfr.Part #
515D477M016CC6AE3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.16
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
15 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
705mA @ 10kHz
Published :
2007
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
16V
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Contact Plating :
Tin
Leakage Current :
0.2256mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Ripple Current :
470mA
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Datasheets
515D477M016CC6AE3
Vishay / Sprague 515D477M016CC6AE3
515D 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 470mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can