515D476M200DK6AE3
Mfr.Part #
515D476M200DK6AE3
Description
CAP ALUM
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
25 mm
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminals :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rohs Code :
yes
Tan Delta :
0.2
Terminal Pitch :
5 mm
Surface Mount :
No
Manufacturer Part Number :
515D476M200DK6AE3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Package Description :
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
20%
Part Life Cycle Code :
Not Recommended
Package Style :
Radial
Diameter :
12.5 mm
Operating Temperature-Min :
-40 °C
Terminal Shape :
Wire
Series :
Capacitance :
47 µF
Ripple Current :
180 mA
Product Status :
Last Time Buy
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
20%
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Risk Rank :
5.6
Operating Temperature-Max :
85 °C
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
0.476 mA
Packing Method :
Bulk
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ihs Manufacturer :
VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
Datasheets
515D476M200DK6AE3
- ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Aluminum Electrolytic Capacitor 47µF