515D476M063BB8PE3
Mfr.Part #
515D476M063BB8PE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ High Frequency :
94mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current :
190mA
Lead Pitch :
3.5052mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Published :
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
515D
Mount :
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated :
63V
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
515D476M063BB8PE3
Vishay / Sprague 515D476M063BB8PE3
515D 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can