515D476M050AA8PE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D476M050AA8PE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Published :
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
515D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
21 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
150mA
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
47μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Datasheets
515D476M050AA8PE3
Vishay / Sprague 515D476M050AA8PE3
515D 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 150mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can