515D476M050AA6FE3
Mfr.Part #
515D476M050AA6FE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±20%
515D
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
150mA
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Copper, Tin
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Datasheets
515D476M050AA6FE3
Vishay / Sprague 515D476M050AA6FE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can