515D476M035AA6AE3
Mfr.Part #
515D476M035AA6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.12
REACH SVHC :
Unknown
Height :
11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.04935mA
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Ripple Current :
140mA
Voltage - Rated DC :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
500 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
6.3mm
Capacitance :
47μF
Voltage :
35V
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Datasheets
515D476M035AA6AE3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D476M035AA6AE3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:35V, 515D476M035AA6AE3 pinout, 515D476M035AA6AE3 datasheet PDF, 515D476M035AA6AE3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Vishay / Sprague 515D476M035AA6AE3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay / Sprague 515D476M035AA6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can