515D476M016JA6AE3
Mfr.Part #
515D476M016JA6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.02256mA
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
168mA
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Height :
11mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
336mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.16
Ripple Current @ Low Frequency :
168mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
515D476M016JA6AE3
Vishay / Sprague 515D476M016JA6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 168mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can