515D476M016AW6AE3
Mfr.Part #
515D476M016AW6AE3
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
2.5mm
Height :
7mm
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Number of Pins :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
68mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
68mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Lead Diameter :
450 µm
Tan Delta :
0.16
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
515D476M016AW6AE3
Vishay / Sprague 515D476M016AW6AE3
515D 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 68mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can