515D475M350CD6AE3
Mfr.Part #
515D475M350CD6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Published :
Contact Plating :
Copper, Tin
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.25 %
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
64mA @ 10kHz
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
515D
Min Operating Temperature :
-25°C
Polarity :
Polar
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
40mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
16mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
515D475M350CD6AE3
Vishay / Sprague 515D475M350CD6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can