515D475M160BB6AE3
Mfr.Part #
515D475M160BB6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
64mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
160V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
160V
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
Ripple Current :
40mA
Datasheets
515D475M160BB6AE3
Vishay / Sprague 515D475M160BB6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can