515D475M100JA6AE3
Mfr.Part #
515D475M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.08
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Series :
515D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Terminal Pitch :
2mm
Ripple Current :
45mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
4.7μF
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Leakage Current :
0.0141mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2.0066mm
Height :
11mm
Datasheets
515D475M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D475M100JA6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can