515D475M063JA6AE3
Mfr.Part #
515D475M063JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.008883mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.08
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
5mm
Ripple Current :
45mA
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
90mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.0066mm
Height :
11mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Pitch :
2mm
Datasheets
515D475M063JA6AE3
Vishay / Sprague 515D475M063JA6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can