515D475M050JW6AE3
Mfr.Part #
515D475M050JW6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
29mA
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ High Frequency :
58mA @ 10kHz
Capacitance :
4.7μF
Series :
515D
Length :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radial, Can
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
2mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.00705mA
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Diameter :
5mm
Datasheets
515D475M050JW6AE3
Vishay / Sprague 515D475M050JW6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can