515D475M050JA6AE3
Mfr.Part #
515D475M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.00705mA
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
58mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
29mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Lead Pitch :
2mm
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
29mA
Height :
11mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.1
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
515D475M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D475M050JA6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can