515D475M025JA8PE3
Mfr.Part #
515D475M025JA8PE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Polarity :
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
30mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
4.7μF
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D475M025JA8PE3
Vishay / Sprague 515D475M025JA8PE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can