515D475M025JA6AE3
Mfr.Part #
515D475M025JA6AE3
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
515D
Tan Delta :
0.14
Package / Case :
Radial, Can
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.003525mA
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Diameter :
5mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current :
30mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Height :
11mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
2mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Datasheets
515D475M025JA6AE3
Vishay / Sprague 515D475M025JA6AE3
515D 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can