515D474M100JA6AE3
Mfr.Part #
515D474M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.004mA
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Length :
11mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Ripple Current :
10mA
Series :
515D
Diameter :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Tan Delta :
0.08
Terminal Pitch :
2mm
Capacitance :
0.47µF
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
515D474M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D474M100JA6AE3
515D 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can