515D474M050JA6AE3
Mfr.Part #
515D474M050JA6AE3
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Lead Pitch :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Ripple Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
11mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.004mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.1
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
10mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.47µF
Terminal Pitch :
2mm
Datasheets
515D474M050JA6AE3
Vishay / Sprague 515D474M050JA6AE3
515D 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can