515D338M016EK6AE3
Mfr.Part #
515D338M016EK6AE3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Radial, Can
Diameter :
16mm
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
7.5mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current :
1.7A
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.16 %
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Capacitance :
3300µF
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.955A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead/Base Style :
Straight
Leakage Current :
1.584mA
Height :
25mm
Datasheets
515D338M016EK6AE3
Vishay / Sprague 515D338M016EK6AE3
515D 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can