515D338M010DK6AE3
Mfr.Part #
515D338M010DK6AE3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.61A @ 10kHz
Tan Delta :
0.2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
3300µF
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.99mA
Ripple Current :
1.4A
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
10V
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Diameter :
12.5mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Length :
25mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Terminal Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
515D338M010DK6AE3
Vishay / Sprague 515D338M010DK6AE3
515D 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can