515D337M063DG6AE3
Mfr.Part #
515D337M063DG6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
680mA
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
12.5mm
Voltage - Rated :
63V
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.02A @ 10kHz
Radial, Can
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Polar
Radiation Hardening :
No
Datasheets
515D337M063DG6AE3
Vishay / Sprague 515D337M063DG6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 680mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can