515D337M050CG8PE3
Mfr.Part #
515D337M050CG8PE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current @ High Frequency :
870mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
580mA
Height :
20mm
Termination :
Radial
Radial, Can
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
330µF
Datasheets
515D337M050CG8PE3
Vishay / Sprague 515D337M050CG8PE3
515D 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 580mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can