515D337M035CD6AE3
Mfr.Part #
515D337M035CD6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
35V
Voltage - Rated :
35V
Polarization :
Polar
Length :
16mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
330µF
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
16mm
Termination :
Radial
Ripple Current :
490mA
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
735mA @ 10kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
490mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
515D
Polarity :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
515D337M035CD6AE3
Vishay / Sprague 515D337M035CD6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can