515D337M025CC6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D337M025CC6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
420mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
12.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.2475mA
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
630mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current :
420mA
Tan Delta :
0.14
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
330µF
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10mm
Published :
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
515D
Datasheets
515D337M025CC6AE3
Vishay / Sprague 515D337M025CC6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 420mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can