515D337M016BB6AE3
Mfr.Part #
515D337M016BB6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.1584mA
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Through Hole
Length :
11.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
8mm
Tan Delta :
0.16
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current :
360mA
Factory Lead Time :
15 Weeks
2000 hours
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
330µF
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
540mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Published :
Datasheets
515D337M016BB6AE3
Vishay / Sprague 515D337M016BB6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can