515D337M010BB6AE3
Mfr.Part #
515D337M010BB6AE3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Capacitance :
330µF
e3
Diameter :
8mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
495mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Contact Plating :
Tin
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
11.5mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
330mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
0.099mA
Ripple Current :
330mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Weight :
949.99252mg
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Datasheets
515D337M010BB6AE3
Vishay / Sprague 515D337M010BB6AE3
515D 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 330mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can