515D336M350EN6AE3
Mfr.Part #
515D336M350EN6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
Length :
31.5mm
Contact Plating :
Tin
Terminal Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Series :
515D
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
0.562mA
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Ripple Current :
140mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Through Hole
Diameter :
16mm
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
33μF
Datasheets
515D336M350EN6AE3
Vishay / Sprague 515D336M350EN6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can