515D336M160DG6AE3
Mfr.Part #
515D336M160DG6AE3
Package / Case
Axial
Description
CAP ALUM
Aluminum Electrolytic Capacitors
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height - Seated (Max) :
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Axial
Product Status :
Last Time Buy
Package :
Bulk
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
33.6 Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C