515D336M063AA6AE3
Mfr.Part #
515D336M063AA6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current :
140mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Published :
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
33μF
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.06237mA
Radial, Can
Terminal Pitch :
2.5mm
Tan Delta :
0.08
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
280mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
515D336M063AA6AE3
Vishay / Sprague 515D336M063AA6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can