515D336M050AA6AE3
Mfr.Part #
515D336M050AA6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
125mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
0.0495mA
Published :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
33μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Height :
11mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
6.3mm
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
515D336M050AA6AE3
Vishay / Sprague 515D336M050AA6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can