515D336M035JA6AE3
Mfr.Part #
515D336M035JA6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
2mm
Packaging :
Bulk
Height :
11mm
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Leakage Current :
0.03465mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Weight :
440.012948mg
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
2000 hours
Termination :
Radial
Diameter :
5mm
Tan Delta :
0.12
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
33μF
Ripple Current :
105mA
Radiation Hardening :
No
Datasheets
515D336M035JA6AE3
Vishay / Sprague 515D336M035JA6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 105mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can