515D336M025AW6AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
515D336M025AW6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Capacitance :
33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Weight :
400.011771mg
Tan Delta :
0.14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.02475mA
Ripple Current @ High Frequency :
126mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
63mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Series :
515D
Terminal Pitch :
2.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
63mA
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
6.3mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
515D336M025AW6AE3
Vishay / Sprague 515D336M025AW6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 63mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can