515D336M010JA6AE3
Mfr.Part #
515D336M010JA6AE3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Factory Lead Time :
21 Weeks
Leakage Current :
0.0099mA
Dissipation Factor :
0.2 %
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
94mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Published :
Ripple Current :
47mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height :
11mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
33μF
Ripple Current @ Low Frequency :
47mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Bulk
Tan Delta :
0.2
Lead/Base Style :
Straight
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
515D336M010JA6AE3
Vishay / Sprague 515D336M010JA6AE3
515D 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 47mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can