515D335M350CD6AE3
Mfr.Part #
515D335M350CD6AE3
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current @ Low Frequency :
35mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated DC :
350V
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Through Hole
Published :
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Ripple Current :
35mA
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D335M350CD6AE3
Vishay / Sprague 515D335M350CD6AE3
515D 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can